Oxford Skyline

Secretary

My name is Nigel Payne and I was appointed as Secretary of the Oxfordshire Lodge of Installed Masters No. 7770 on 28 September 2019.

I was Initiated into Ingatestone Lodge No.5167 in the Province of Essex on 29 September 1989. I was Installed as Worshipful Master of that Lodge on 18 April 2012, enjoying a fulfilling year in the Chair of King Solomon.

On moving to Oxfordshire I joined Rathcreedan Lodge No.8690 in 2015 becoming Master in 2017. I joined the Oxfordshire Lodge of Installed Masters on 9 May 2016 with a view to widening my Masonic outlook and making a further advancement in Masonic knowledge. I was appointed Assistant Secretary on 17 September 2016.

I was appointed Past provincial Junior Grand Deacon in the Province of Essex On 23 March 2017, Provincial Grand Tyler in the Province of Oxfordshire on 5 October 2016 and Past Provincial Grand Steward on 30 September 2017I.

My contact details are:

Home Telephone:
Mobile:
E-Mail

I hope to continue the good work done by my predecessor, keep the Lodge membership growing and ensure we have a good programme that will interest members and the wider Province.

Needless to say, if any Installed Master is interested in joining, I would be delighted to discuss membership with him and to supply the necessary application form.